Otec Ľubomír Urbančok: Umelá inteligencia: nová Babylonská veža?

Otec Ľubomír Urbančok prednáša v Subiaku

Subiaco, júl 2025 – V kolíske západného mníšstva, kde svätý Benedikt položil základy duchovnej obnovy Európy, sa opäť rozvíjala hlboká kresťanská reflexia o výzvach súčasnej doby. Kaplán Spolku latinskej omše, otec Ľubomír Urbančok sa v týchto dňoch zúčastnil letnej univerzity nadácie Lepanto v Subiaku, kde predniesol prednášku s názvom:

„Intelligenza artificiale: una nuova Babele? La torre digitale e la sfida cristiana nell’epoca di Leone XIV“ (Umelá inteligencia: nová Babylonská veža? Digitálna veža a kresťanská výzva v ére Leva XIV.)

V prednáške upozornil, že umelá inteligencia nie je len technologickým nástrojom, ale novou kultúrnou paradigmou, ktorá mení náš pohľad na človeka, poznanie, pravdu, ba i na samotného Boha. Pripomenul, že tak ako stavitelia Babylonskej veže túžili vlastnými silami preniknúť do neba, aj dnešný človek – pod vplyvom technokratickej a transhumanistickej mentality – túži prekódovať stvorenie podľa svojho vlastného obrazu.

Zvlášť zdôraznil riziko funkcionalistickej antropológie, ktorá redukuje človeka na súbor algoritmov a vedomie na čisto výpočtový proces. Tento redukcionizmus ide ruka v ruke s úpadkom metafyzického myslenia, ktorý spôsobuje, že dnešný človek už často nevie hovoriť o prirodzenom zákone, o cieľoch ľudskej prirodzenosti ani o duchovnom rozmere človeka.

Otec Urbančok načrtol aj kresťanskú odpoveď, ktorá nespočíva v odmietnutí technológií, ale v ich duchovnom rozlišovaní. Cieľom je obnoviť metafyzický pohľad na svet, v ktorom človek nie je produktom systému, ale obrazom Boha. Pri tom vychádzal z dokumentu Nova et antiqua a z prvých vyjadrení pápeža Leva XIV.

Pre nás, ktorí milujeme tradičnú liturgiu a zakúšame jej tichú krásu, poriadok a transcendentnosť, je táto výzva zvlášť naliehavá. Liturgia nie je len úkonom viery, ale aj spôsobom poznania – ukotveným v realite vteleného Slova. Práve preto by sme mali byť citliví na hrozbu umelého sveta, v ktorom sa rituál nahrádza funkcionalitou, kontemplácia dátami a posvätné výpočtami. Tradičná liturgia nás učí vnímať Boží poriadok ako niečo prijaté, nie skonštruované – a tým je zároveň protiliekom voči duchu digitálnej veže.

Prednáška zaznela za účasti mnohých významných profesorov a intelektuálov z rôznych krajín. Otec Ľubomír osobitne poďakoval profesorovi Robertovi de Mattei za pozvanie a dôveru, ako aj nadácii Lepanto za organizáciu podujatia.

Subiaco sa tak stalo miestom, kde sa starobylá kresťanská múdrosť stretla s najmodernejšími otázkami súčasnosti– a kde zaznelo jasné volanie po obnove kresťanskej kultúry v digitálnom veku.

Next
Next

Duchovná kytica pre kardinála Burkea: gesto úcty, spojenia a radostnej spomienky