Svätých Cyrila a Metoda, biskupov a vyznávačov, hlavných patrónov Slovenska
Iskoni be slovo, patróni Slovenska | detail monumentálnej výmaľby v slovenskej národnej kaplnke v Krakove, Peter Čambál st., 2008
Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane! – Svätý Cyril, krstným menom Konštantín, a Metod, rodní bratia, pochádzali zo Solúna (Thessalonika, dnešné Saloniki). Metod sa zasvätil službe Božej a vstúpil do kláštora na vrchu Olympe v Malej Ázii. Sem ho nasledoval onedlho i brat Konštantín. Cisár Michal III. vyslal svätých bratov v roku 860 obrátiť pohanských Kazarov pri Čiernom mori. Tu našiel Konštantín ostatky svätého Klimenta I., pápeža a mučeníka (sviatok 23. novembra).
V roku 863 svätí bratia prišli na pozvanie veľkomoravského kniežaťa Rastislava na Moravu a účinne pracovali najmä medzi Slovákmi. Sostavili slovanské písmo (hlaholiku) a sväté knihy poprekladali do starobulharského jazyka, ktorý ovládali a ktorý bol aj Slovákom zrozumiteľný. Obžalovaní, že zavádzajú slovanskú liturgiu, v roku 867 putovali do Ríma, nesúc so sebou ostatky svätého Klimenta. Tu sa pred Hadriánom II. skvele ospravedlnili. Ale Konštantín ochorel, vstúpil do kláštora, kde prijal rehoľné meno Cyril, a v roku 869 zomrel svätou smrťou. Pochovali ho s veľkou poctou v bazilike svätého Klimenta.
Pri druhej rímskej návšteve v roku 869 pápež Hadrián II. vysvätil svätého Metoda za biskupa a v hodnosti arcibiskupa vyslal ho na Moravu a na Slovensko. Pre stále osočovanie zo strany nemeckého kléru – ktorý ho pol treťa roka držal v zajatí – v rokoch 879 až 880 putoval tretí raz do Ríma, aby sa pred svätou Stolicou ospravedlnil.
Zomrel v roku 885 v utorok Veľkého týždňa (6. apríla). Pochovaný bol vo svojom biskupskom chráme, ktorý, možno, bol v našej Nitre (azda na moravskom Veľhrade alebo na Devíne). Omša oslavuje svätých bratov ako horlivých slovanských apoštolov (orácia, evanjelium), arcibiskupov (introit, lekcia). V obetnom spoločenstve s Kristom a jeho svätými obdivujeme ich apoštolské dielo, ktoré pomocou milosti Božej vykonali (ofertórium), a im podobne chceme vydávať svedectvo o viere (komúnia).
— Misál latinsko-slovenský, SSV, Trnava, 1952