Kanonista Murray: Vatikánske prenasledovanie tradičných katolíkov škodí Cirkvi

Otec Gerald Murray odsúdil zásah Vatikánu proti latinskej omši ako „prenasledovanie“ tradičných katolíkov, ktoré „poškodzuje Cirkev“ a ohrozuje práva biskupov definované kanonickým právom.

V ďalšom silnom rozhovore v relácii EWTN The World Over včera večer (23. 2. 2023) newyorský kňaz a kanonista reagoval na najnovšie obmedzenia pápeža Františka týkajúce sa latinskej omše, ktoré obmedzujú právomoc biskupov dišpenzovať od jeho apoštolského listu Traditionis custodes z roku 2021.

Nové obmedzenia prišli vo forme reskriptu, ktorý v utorok vydal kardinál Arthur Roche, prefekt Dikastéria pre Boží kult a disciplínu sviatostí a bojovný odporca tradičnej bohoslužby. Podľa tohto dokumentu musia diecézni biskupi získať výslovné povolenie od dikastéria predtým, ako povolia kňazom sláviť latinskú omšu vo farských kostoloch alebo založia nové osobné farnosti na slávenie starej omše.

Podľa Murrayho „neexistuje dôvod, prečo by mal byť ktorýkoľvek farník vyhodený zo svojho farského kostola.“

„To, že kardinál Roche a pápež nepovažujú starú omšu za pre nich užitočnú alebo plodnú, za dobré vyjadrenie toho, ako by sme sa mali modliť, tento názor môu mať – i keď si myslím, že to nie je dobrý názor a rád by som s nimi diskutoval,“ povedal, „ale prosím, pre lásku Božiu, nehádžte do tváre desaťčlennej rodine, ktorá chodila posledných 30 rokov na latinskú omšu, vraj, vy a vaše deti musíte sadnúť do auta a ísť niekam inam, pretože nebudete môcť mať omšu vo svojom farskom kostole, kde boli vaše deti pokrstené, pristúpili k svätému prijímaniu a ku všetkému ostatnému.“

„Nedáva to vôbec žiadny zmysel. Jednoducho a jasne povedaná, je to prenasledovanie katolíkov pridržiavajúcich sa latinskej omše,“ zdôraznil Murray. „A nedá sa to ospravedlniť tým, že sa povie, že to pomôže podporiť poslanie Cirkvi.“

„Poškodzuje to Cirkev. Je to úplne škodlivé.“

„Myslím si, že v Spojených štátoch, kde je veľká láska k latinskej omši, by väčšina biskupov povedala: ,Svätý Otče, prosím, zastavte to.‘ Nepotrebujeme, aby teraz Rím ľuďom povedal: ,Vypadnite zo svojich farských kostolov, ak máte radi starú omšu.‘“

„Žiaľ si myslím, že je to snaha Ríma ešte viac marginalizovať, obmedziť a vyhnať ľudí zviazaných s latinskou omšou, a to je práve skupina praktizujúcich katolíkov, ktorí sú veľmi poslušní,“ povedal.

Reskript kardinála Rocheho ide nad rámec Traditionis custodes, ktorý zaviedol rozsiahle obmedzenia pre latinskú omšu, ale dišpenzy nevyhradil výlučne Svätej stolici. Nový dokument prišiel po tom, ako niekoľko amerických biskupov udelilo kňazom dišpenz od ustanovení Traditionis custodes, ktoré zakazuje slávenie latinskej omše vo farských kostoloch.

Podľa reskriptu sú teraz takéto dišpenzácie „osobitným spôsobom vyhradené Apoštolskej stolici“ a biskupi, ktorí ich udelili, musia „informovať Dikastérium pre Boží kult a disciplínu sviatostí, ktoré posúdi jednotlivé prípady.“

Ako však poukázal Murray, skutočnosť, že mnohí biskupi po vydaní Traditionis custodes naďalej povoľovali vo farnostiach starý obrad, podkopáva odôvodnenie pápeža Františka pre jeho vydanie – údajné obavy biskupov, že katolíci spätí s latinskou omšou ohrozujú jednotu Cirkvi.

„Teraz je to fascinujúce, pretože Traditionis custodes bola vydaná na základe prieskumu, v ktorom nám bolo povedané, že medzi biskupmi celého sveta je veľká nespokojnosť s tradičnou latinskou omšou, ale skutočnosť, že biskupi ju vo svojich diecézach naďalej povoľovali, svedčí o opaku,“ povedal kňaz. Mnohí preláti, vrátane biskupa Thomasa Paprockiho zo Springfieldu a kardinála Josepha Zena, emeritného biskupa Hongkongu, uviedli, že prieskum nikdy nedostali.

Paradox pontifikátu pápeža Františka

Murray si tiež všimol rozpor medzi dôrazom pápeža Františka na „vychádzanie na perifériu“ a jeho tvrdým zaobchádzaním s katolíkmi, ktorí sa zúčastňujú na latinskej omši.

„Považujem to za veľmi znepokojujúce a nie je to v súlade s tým, čo pápež vždy hovoril, že treba ísť k ľuďom na okraji a pomáhať im,“ poznamenal. „Toto je paradox pontifikátu pápeža Františka, a je to paradox, pretože on prišiel do úradu s tým, že chce decentralizovanú Cirkev, chce kolegialitu, potom začal hovoriť o ,synodalite‘, čo znamená, že chodíme spolu, rozprávame sa spolu a počúvame sa navzájom. Čo sa týka latinskej omše, deje sa presný opak.“

Moderátor relácie The World Over Raymond Arroyo dal do kontrastu pápežov prístup k tradičným katolíkom so zhovievavosťou Vatikánu voči zhanobenému sériovému predátorovi a jezuitskému umelcovi otcovi Markovi Rupnikovi.

Vatikán prejavil voči Rupnikovi „opakované akty milosrdenstva a odpustenia, ale s ľuďmi, ktorí sa snažia byť veriacimi a sú plodní a sú tam každú nedeľu a majú otvorené dvere, zaobchádza ako s odpadom,“ povedal Arroyo.

Rupnik bol exkomunikovaný začiatkom minulého roka po tom, ako bol usvedčený z rozhrešenia sexuálnej partnerky pri spovedi, ale Svätá stolica mu trest do mesiaca zrušila. Pápež František bol obvinený, že osobne zrušil Rupnikovu exkomunikáciu, čo však poprel. Kardinál Gerhard Müller, bývalý prefekt Kongregácie pre náuku viery, nedávno potvrdil, že František opakovane zrušil exkomunikáciu zneužívajúcich kňazov na žiadosť kardinálov.

Anti-tradičný Vatikán „zbavuje biskupov“ ich práv

Okrem marginalizácie katolíkov navštevujúcich latinskú omšu nový reskript ohrozuje aj práva biskupov a nasleduje model centralizácie moci v Ríme pod vedením pápeža Františka, povedal Murray.

Reskript „ide smerom k zbaveniu biskupov práv, ktoré majú podľa kanonického práva, aby mohli robiť pastoračné rozhodnutia na základe toho, čo vidia,“ uviedol.

„Biskupi sú zbavení svojho práva definovanom v kánonickom práve robiť pastoračne múdre a citlivé rozhodnutia o tom, ako uplatňovať obmedzenia, ktoré, úprimne povedané, väčšina biskupov, aspoň v tejto krajine, nepovažovala za potrebné,“ dodal s tým, že Traditionis custodes sa u biskupov nestretla s mimoriadne pozitívnym prijatím.

„Chcem povedať, že keď pápež vydal dokument Traditionis custodes, zo strany biskupov Spojených štátov alebo iných krajín neprišlo žiadne súhlasné povstanie a, povedzme, vyjadrenie radosti, ktoré by hovorilo: ,Konečne môžeme obnoviť jednotu Cirkvi.‘ V skutočnosti to bolo práve naopak,“ povedal Murray.

„Biskupi hovoria: ,Hej, prečo by som mal chcieť vysťahovať katolíkov, ktorí chodia na omše, ktorí... sú mladí, majú deti, sú veriaci?‘“ pokračoval. „,Moje farské kostoly,‘ ako vám povedia mnohí biskupi, ,sú v týchto dňoch dosť prázdne, a keď ľudia chodia na omšu, prečo byť voči nim nepriateľský?‘“

Útok pápeža Františka na autoritu biskupov siaha aj za hranice liturgie, poznamenal Murray a citoval obmedzenia, ktoré pápež vydal minulý rok a podľa ktorých musia biskupi pred založením nových rehoľných inštitútov požiadať o súhlas Vatikánu.

„Pápež odňal biskupom právomoci udelené po koncile v reformovanom Kódexe kánonického práva, ktoré majú vzťah k rehoľným inštitútom a zakladaniu diecéznych rádov. Existujú najrôznejšie postupy, v ktorých sa biskupom v podstate hovorí, že Rím robí všetky rozhodnutia, vy, biskupi, to musíte realizovať,“ povedal.

„Takto sa apoštolská Cirkev nezaoberá pastoračnou citlivosťou a pastoračnou užitočnosťou.“

Murrayho najnovší rozhovor v relácii The World Over nadväzuje na esej, ktorú minulý týždeň uverejnil v časopise The Catholic Thing a v ktorej vyzval biskupov a kňazov, aby korigovali požiadavku pápeža Františka, aby kňazi rozhrešovali nekajúcich ťažkých hriešnikov.

Preložené z lifesitenews.com

Previous
Previous

Čo sme si priniesli z Fatimy

Next
Next

Kardinál Zen: Zovšeobecňovania Traditiones custodes zranili srdcia mnohých ľudí